V ponedeljek, 21. 10. 2024 smo v Ihanu organizirali dan dejavnosti, astronomski večer.

Po večdnevni oblačnosti se je končno razjasnilo in priložnost za opazovanje kometa ATLAS A3 nas je zvabila, da smo za PŠ Ihan postavili šolski teleskop z učenci 8.i razreda. Naučili smo se uporabljati teleskop z različnimi okularji, začetne postavitve, kalibracije in orientacije po večernem in nočnem nebu. Obiskali so nas tudi zainteresirani obiskovalci in mimoidoči, ki so imeli edinstveno priliko pogledati skozi teleskop.

Opazovali smo Venero, Saturn in njegove lune, ozvezdje Kasiopeje in Velikega voza. Komet se je skrival v ozvezdju Kačenosca. Žal nam je pogled nanj iz Ihana zakrivalo svetlobno onesnaženje iz Ljubljane. Zato smo se najbolj zainteresirani odpravili še v Domžale, kjer so imeli za OŠ Domžale postavljenih več teleskopov. Tam smo imeli več sreče in lahko smo ugledali komet, ki je bil že nizko na obzorju. Pomahati mu moramo v slovo, saj se vrne šele čez 80.000 let.

Sledi še povezava na kakšno sliko skozi teleskop.

Objava bo prestavljena v arhiv dne: ponedeljek 23 decembra, 2024