V Podgorici pri Ljubljani smo obiskali Reaktorski center kjer smo se bolj natančno seznanili z jedrsko energijo pri nas in v Evropi. Po uvodnem predavanju so učenci postavili vprašanja, ki so zelo navdušila in v zelo pozitivnem smislu začudila znanstvenika, ki nam je predaval in izvajal poskuse. Učitelji in učiteljice smo bili kar ponosni na naše učence in učenke. Pri poskusih smo izmerili radioaktivno sevanje posesanega papirja in ugotovili, da sevanje v zraku je. Enako se je izkazalo pri izpihanem balonu. Geigerjev števec je zaznal radioaktivno sevanje v zraku.

V Hiši eksperimentov v Ljubljani je vsak našel nekaj zase. Nekateri so pihali balone, drugi usmerjali letečo žogico, se medsebojno gledali skozi razrezana ogledala in špranje med njimi, dvigovali kocke na kavljih in jih prestavljali na sosednjo stran, v ogledalu popačili lastne podobe ali jih obrnili na glavo… Odlični poskusi v obliki iger so bili večinoma s področja fizike, tehnike, telesne vzgoje in kemije, vse v enem, vse na igriv način. Fante je, kot sem videla privlačil merilec skoka v višino. Mislim, da je bi najvišji skok 50 cm. To je skok s kratkim zaletom in poskokom. Po prosti izbiri poskusov smo imeli predavanje in poskuse o zvoku. Bilo je zelo zanimivo, tudi prav zabavno.

Zapisala Suzana Belak Pungartnik, učiteljica tehnike in tehnologije

Objava bo prestavljena v arhiv dne: četrtek 2 maja, 2024

(Skupno 78 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost